,,Према Тациту и Толомеју је Инго, Инвио (од тога Ингаевони) син првог човека, прворођени - prima gens Cimbri Teutonis gens’’.
Инго је у митологији син Мануа (којим се не бавимо), али бавимо се темом: ,,prima gens Cimbri’’ - Теутонима! Теутони не означавају народ, већ поштоваоце бога Теута, а он је врховни бог старих Срба, и на подручију од Паноније до Балтика сви који су га поштовали звали су се Теути. Из овог другог имена Срба су наши проналазачи историје извели народ Теице (Teütsche), Тојче. Ово је име за Србе(део народа) морало да буде у употреби до недавно, јер га је Карл Готлоб Антон (Karl Gottlob Anton) користио до своје смрти (* 23. Juli 1751 in Lauban; † 17. November 1818 in Görlitz) а неки још и дуже! Но, данас се овај народ зове Deutsche, само што нам је нејасно како је од сербског појма „Теути“, постало „Deusch, en“? Јер, 1691. године се знало само за теутски језик, а један други научник, који се није умиљавао код пруских великаша и кнежева, неоптерећен с „дојче“ идејом, написао је огромне хвале вредан речник на 3.000 страна, у којем се нигде не налази реч „Deutsch“ већ : „der Teutschen, Sprache Stammbaum Teutscher Sprachschatz, Hochteutsche Reichssprache Teutonicae Linguae i Lingva Teutonicae feu Imperialis Germaniae“
Заслужује пажњу то што аутор речника Штилер (Kaspar von Stieler (* 2. August 1632 in Erfurt; † 24. Juni 1707) још 1691. , у години издања те књиге, није знао за „дојче“ језик и Imperialis Germaniae? А то није попстојало! Да ли је тиме хтео да импонује пруским великашима?
Извор и назив дела:
Наслов: Der Teutschen Sprache Stammbaum und Fortwachs oder Teutscher Sprachschatz, worinnen alle... teutsche ... Stammwörter nebst ihrer Abkunft, abgeleiteten ... Redarten mit guter lateinischen Tolmetschung ... befindlich ... in vielen Jahren gesamlet von dem Spaten Аутор: Caspar von Stieler Издавач: in Verlegung Johann Hofmanns, 1691 Оригинал из: Аустријска национална библиотека Аутор : Крсто Крцун Драговић Уредио: Стефан СРБСКИ |
|