Негирање СРБске историје пре Немањића је почело након берлинског конгреса, а процват је доживело за време ''братства и јединства СФРЈ'' у којем се сматрало да треба уништити све србско, јер је оно препрека југословенству. Дешавања деведесетих су то оповргла. Поново смо били сведоци србског страдања које није проистекло из ''великосрбства'' како то наши ''сусједи'' тврде, него управо из ''тисућљетњег сна''. Могли би све то посматрати као још једну историјску и политичку заблуду србског народа, али оно што је најчудније, просто узнемирујуће, је да и након свега наша званична историја остаје заглављена негде између бечко-берлинског конгреса и ''братства и јединства''. Да ли је у питању чување стечених диплома и фотеља или је, како неки тврде посреди завера ћутања, одлучите сами. Крсто и овог пута износи непобитне чињенице, а моје је да их вама представим...
Извор и назив дела :
Thietmari Merseburgensis episcopi Chronicon, post editionem Ioh. M. Lappenbergii recognovit Fridericus Kurze
Thietmar, von Merseburg, Bishop of Merseburg, 975-1018; Kurze, Friedrich, 1863-; Lappenberg, Johann Martin, 1794-1865
***
ДИТМАР I, стр.11: Pagus Milzeni sire Micentuit pars, SaRaBorum, it notat reineccius etc.. - Народ Милчани се зна, да је у Мицениту, од Сораба, како бележи Реинације...).
***
ДИНАСТИЈА САМОВЛАДОВИЋА ИЛИ СВЕВЛАДОВИЋА (492 - 620 године)
Свевлад, Самовлад или Самко I. Само (492 -530)
I Свевладовић VII. Борис (Брус) I. Свевладовић I. Тотило, Татило Стројило, Остројило, Стројимир II цар у свим србским земљама цар Срб. зем. у Италији цар у србским земљама (530 - 540) (540 - 552) (540 - 552)
Теја или Реја(Теомир) Свевладовић VIII. Нема података за династију Свевладовића (552-564) Свевлад, Самовлад, Стријим. Свевладовић III за период 540-836, за директну линију (552 – 564)
Властимир, Велики Жупан Рашки Селимир I Свевлад, Самовић IV (836 - 843) (564 585)
Нема поузданих података па је претпоставка Владан I Селимиров Свевладовић V да су из Немањина рода директни потомци Самка I (585 610)
Бијела Урош, око 1120 Радомир I Владанов Свевладовић VI Велики Жупан Рашки (610-620)
Вишеслав I Свевладовић IX
Чедомил, Велики Жупан Тјехомил, Завид, Деса Н. шћер Радослав I Свевладовић Х Велики Жупан
Страцимир Мирослав Немања, рођ.око 1114 Велики Жупан око 1160
Просигој I Свевладовић XI
Стефан Прво и Правовенчани Вукан Растко потоњи Св. Сава
01. СВЕВЛАД, САМОВЛАД или САМКО I, САМО I владао од (492 -530 год.)
А. 01. цар СРБски, владао је непуних 38 година. Послије смрти АТИЛЕ великог Хунског цара,453 године, као и његова сина ДЕНГЕЗИТА 469 год. долази до превирања и до јачања међуплеменских веза, нарочито међу СРБским племенима. Осећала се потреба за уједињењем разбијених и расцепканих племена, као и недостатак личности која би могла да то уради без већих потреса, пошто су СРБи били познати као велики индивидуалисти и да нису признавали никоме предност и владавину над њима самима, јер су ОНИ сами хиљадама година владали другима, те нису могли замислити да може неко ко им није раван, да влада њима. И у том периоду превирања и тражења, појави се САМОВЛАД или СВЕВЛАД, кога отац посла да успостави посрнуло СРБско царство. Да му војску и испрати га са благословом на свети пут. Не случајно, странци и представници бечко-берлинске школе, као и наши домаћи "кадрови", назваше га Готом, а ОН стварно беше СРБин и то ЛУЖИЧКИ СРБин из великог лужичког племена МИЛЧАНА. А да су прави СРБи у то не треба ни сумњати, и да су сами себе називали СРБима МИЛЧАНИМА, то потврђује и сам ДИТМАР:
ДИТМАР I, б: Pagus Milzeni sire Micentuit pars, SaRaBorum, it notat reineccius etc.. - Народ Милчани се зна, да је у Мицениту, од Сораба, како бележи Реинације...).
Лужички СРБи су под њиховим царем СВЕВЛАДОМ, основали СРБску државу која је по многима била основана и четири кољена пре но су дошли на Балкан уралски Бугари. Почео је владати око 492 године по Христу, те историчари за њега говоре да је почео владати у доба папе Гелалие (491 - 496 год.) и императора Анаста (владао 491 - 518 год.). САМКО I, 530 године умире оставивши за собом богату и плодоносну владавину, као и три сина, и то: БОРИСА или БРУСА - најстаријег, ТАТИЛУ или ТОТИЛУ - средњег, и СТРОЈИЛА или ОСТРОЈИЛА - најмлађег. Његова владавина је трајала 38 год. а владао је од: Старе Планине, РИЛЕ, па до Јадранскога Мора, од ниже АВЛОНЕ (ВАЛОНА) па до испод ТРИЕСТА (ТРСТ).
02. БОРИС или БРУС I СВЕВЛАДОВИЋ или САМОВЛАДОВИЋ I владао од (530 - 540 године)
А. 02. цар СРБски, владао је свега 10 година. По наследном праву, оца наследи најстарији син му БОРИС или БРУС I СВЕВЛАДОВИЋ II. Цар БОРИС остане у очиним земљама, а два млађа брата ТОТИЛУ и ОСТРОЈИЛА пошаље са војском да за њега ослобађају остале СРБске поробљене земље, што од Гота, што од Авара, а и од источних римљана или Грка, тј. Цариграђана. Пошто на Јадрану нису контролисали највећи и најважнији град тога доба, СОЛИН или САЛОНУ, они крену прво њега да ослободе од подложника цариградскога, некога Мунда, пошто му у једној бици убију сина. Ослободивши СОЛИН убију у њему и тога Мунда, пређашњег Теодориковог издајника (ТЕОДОРИК Готски цар, на кога касније крену). Даље очистише цијелу ПАНОНИЈУ и ИЛИРИЈУ, све до ДУНАВА. Све се то дешавало у вријеме владавине Императора Јустинијана, који чим чује шта се догодило,одмах пошаље нову, већу, и боље опремљену војску под командом војводе Константина, на браћу СВЕВЛАДОВИЋЕ. Константин се извезе на обалу Далматинску, а 540 године, умрије цар БОРИС, те његово место заузме најмлађи брат, ОСТРОЈИЛО или СТРОЈИЛО. Он одмах своју престоницу настани у ПРЕХВАЛИ на данашњој ШАР-Планини, Гостиварска нахија. Тако се СРБско царство увећа још и са САЛОНОМ и од реке САВЕ до њена утока у ДУНАВ.
03. ОСТРОЈИЛО I СВЕВЛАДОВИЋ III владао од (540 - 552 год.)
А. 03. цар СРБски у овоме периоду, владао је свега 12 година. У самоме овом дељењу, што СТРОЈИЛО или ОСТРОЈИЛО I као млађи син остаје на огњишту и у кући очинској, јасно се види чист СРБски обичај: да се при деоби најмлађем сину или мезимцу остави за живота кућа и корени баштине. Ово је обичај и у осталих СРБских племена, не само у ЛУЖИЧАНИМА. Тај се обичај, да се најмлађем брату остави кућа, одржао и до данашњих дана у СРБском народу. За то вријеме, старији му брат ТАТИЛО или ТОТИЛО, са силном војском, крену пут Италије, да и тамо диже и уједињава СРБска племена, као и да сам себи створи државу, у чему му је несебично помагао млађи брат СТРОЈИЛО I. СТРОЈИЛО I се утврди на ШАР-планини, у својој престоници ПРЕХВАЛИ, а у дан. Гостиварској нахији. ПРЕХВАЛА и ДУПЛИВАН или ДУПЉАНИН су два престона града, од којих је један: летња престоница, тј. ПРЕХВАЛА или ПРЕВАЛИЦА, а ДУПЛИВАН или ДУПЉАНИН. зимска престоница. Чим заврши са утвривањем, крену на побуњене римске градове, као Спљет, Трогир, Раб, Крк и разори Рагузу, а мало ниже оснује нови СРБски град и прозва га ДУБРОВНИК. ОН прође и очисти све земље СРБске од данашњег Беча или старе СРБске, ВИНДОБОНЕ или ВАНДАНИШЕ, па све до до ниже АВЛОНЕ или ПОЉАНЕ, и у томе простору поново насели СРБе, и то оне који су дошли још за живота његова оца из ЛУЖИЦА, а које по његовом позиву. Отуда велики број имена као: ЛЕКА, ЛЕКИЋИ, итд. од данашње Грчке до и у Италију. Сада се његово царство просторало од ВИНДОБОНЕ, сав поменути простор између ДУНАВА и ЈАДРАНСКОГ МОРА, између реке ВОЈУШЕ, ТЕСАЛИЈЕ, до СТАРЕ Планине и реком ИСКРОМ, до ДУНАВА. Затим посла свог сина САМОВЛАДА II са силном војском да очисти и присаједини и тзв. ЗАГОРЈЕ (ТРАНСМОНТАНА), који је лежао између реке ИСКРА, СТАРЕ планине и планине БАЛКАН. Цариграђани не смедоше да се супротставе СРБској војсци, но се реше и мучки нападну са огромном војском на цара СТРОЈИЛА, јер сазнаше да са њиме не остаде много војске. Искрцаше се код СКАДРА или ДРАЧА. У тој неравноправној битци, цар СТРОЈИЛО се држаше храбро, и јуначки отпор пружи много јачем и снажнијем непријатељу, буде тешко рањен, па од многобројних рана премине, а војску му тада разбију. Грци беху пресрећни због ове за њих велике победе, но се уплаше снаге и моћи СРБске војске, која се враћала из победоноснога похода, те брже боље побегну назад. То се догодило 552 године, када се Велики Цар СРБски СТРОЈИМИР, СТРОЈИЛО I СВЕВЛАДОВИЋ III представи. Владао је свега 12 година, на опште задовољство народа свога, те његовом погибијом остаде велика туга, јер га народ вољаше, а где год је стизао испуњавао је вечне жеље предака својих и уједињавао разједињени народ свој, тај Велики и Напаћени истородни и истокрвни народ, а био је од најплеменитијег рода СРБског, био је ЛУЖИЧКИ СРБин из великог племена МИЛЧАНА!
04. СВЕВЛАД или САМОВЛАД II Стројимиров СВЕВЛАДОВИЋ III владао од (552 - 564 године)
А. 04. цар СРБски, владао је свега 12 година. Када је чуо шта су му Грци урадили од оца и од земље и неких градова, одмах крену са војском и све и буквално све до Вандобоне, Јадранскога мора, реке Искре и Дунава, очисти од превртљивих и покварених источних римљана. На овоме своме ратничком путу освете, немилосрдно је прогањао и уништавао Хришћане, јер му Хришћани тј. источни римљани-цариграђани убише оца. Но због преране смрти, која га задеси 564 године, не заврши започето и намерено, да потпуно уништи Источно римско царство. Њега замени син СЕЛИМИР I.
05. СЕЛИМИР I Свевладов Свевладовић IV владао од (564 - 585)
А. 05. цар СРБски, владао је свега 21 годину. Имао је прилике да види шта му Грци Хришћани учинише са његовим ђедом и како им се његов отац осветио. Иако је био идолопоклоник, нијесу му сметали бракови једноверника са хришћанима. Он је све примао са посебном и очинском љубави, поготово што му је отац и СРБска племена хришћанске вероисповјест, био прогањао, те тако почеше да долазе све нове и нове колоне СРБских племена и са Црног мора, Дњестра, и Дњепра, потискивани од све нових и нових дивљих чорди бугарских, онда Јархуна или лажних Авара. По речима ЈОРНАНДА око 552 године око Црнога мора живело је СРБско племе АНТА, које се тако звало од границе до крајине, јер сама ријеч АНТА, и у нас и на САНСКРИТУ, значи једно те исто, тј УЗВИШЕНО МЈЕСТО и ГРАНИЦУ:
- Antes qui sinteorum forttissimy, qui Ponticum mare curvatur, a denastra extenduntur usque ad Danaprum, quam flumina multus mansianibus ab irvi ceniabsunt,
- Анти, који су од њих најјачи, који су становали код Понтског мора, дуж целе десне стране, све до Данапра, која је ријека многих рукаваца, док их унутра нема.
А тако нешто исто и ПРОКОПИЈЕ говори за те наше БЕЛО СРБе или АНТЕ, у којих бејаше град Београд, дан. АКЕРМАН у Бесарабији, као и СМЕДЕРЕВО (развалине у Молдавији, код Романова), престоница. А остале пак СРБске земље од ИСКРЕ и ИБРА, дан. МАРИЦА, па до Црнога Мора, већ су одавно настањивала СРБска племена, која су непрестано прелазила ДУНАВ, које бежећи од лажних Авара, а која опет светећи се Грцима (већ сасвим римљанима који су изнемогли, и у којих и нема и не беше снаге за уживање, а камоли за одбрану). СЕЛИМИР I Свевладов СВЕВЛАДОВИЋ IV умре владавши срећно и мирно 21 г.
06. ВЛАДАН I Селимиров Свевладовић V владао од (585 - 610)
А. 06. цар СРБски, владао свсга 25 година. За време његове владавине Авари су увелико почели заузимати СРБске земље. Тачно се не зна када су почели плаћати данак аварском Хакану, већ се предпоставља да је то почело у периоду од 590 - 595 године, наиме тада је аварски Хакан, Бахан, послао СРБима своје изасланике са захтевом да му се СРБи покоре и плате данак.Но његови изасланици својим дрским и арогантним понашањем, дубоко увреде СРБе и њиховог цара ВЛАДАНА I, те им он одговори речима:
"Ко је тај који би нас на силу приморао да му се покоравамо ?! Ми смо народ који се навикао да покорава друге и да други нама плаћају данак и да отимамо туђе земље, а не да своје уступамо другима! Тако ће у нас бити док год устраје рата!!".
На то их Хаканови изасланици још више увреде, те их СРБи за пример побију. Чувши за овакав исход и крај његових изасланика, аварски Хакан крену огромну војску, до тада незапамћену, на СРБе, од којих 60.000 пређу ДУНАВ из правца дан. Маџарске, попали данашњу Босну и Херцеговину, СРБију чак до ДРАЧА. Видевши ту силу, СРБски цар ВЛАДАН I се обавеже да ће Хакану плаћати данак и да ће му признати врховну власт. То се догодило негде око 605 или 606 године. Али се никада не смири и бораше се све до своје смрти против мрских му Авара, а представи се 610 год. Владао је мудро и племенито, те га народ вољаше.
07. РАДОМИР I Владанов Свевладовић VI владао од (610 - 620 годинe)
А. 07. цар СРБски, владао је свега 10 година. Прославио се прогоном хришћана, па макар то били и СРБи, који су почели све масовније да прихватају Хришћанство. Јер СРБи су једини народ као скупина која је од почетка прихватила Хришћанство као своју вероисповијест, (Св. Павле је са својим учеником АНДРОНИКОМ ширио Хришћанство по овијем крајевима, по Македонији још од 20 - 30 године н. ере.).
СОЛУЊАНИМА ПОСЛАНИЦА ПРВА Св. Апостостола Павла Гл.1
Ст. 7. Тако постадосте углед свима који вјерују у Маћедонији и у Ахаји. Ст. 8. Јер се од вас промче ријеч Господња, не само у Маћедонији и у Ахаји, него и у свако мјесто изиђе вера ваша у Бога тако да нам не треба што говорити.
Та лоше вођена политика и процена РАДОМИРОВА, натера да највећи део његова народа, пошто преузе Хиршћанство, почне да се склања у брда и шуме, док су остали само СРБи идолопоклоници и СРБи дошљаци из такозване Ђерманије, из ПРИБАЛТСКЕ СРБије, тзв. ЛУЖИЧКИ СРБи. Готово је само по томе и остао познат, а послије његове смрти владаше СРБијом још четворица владара, али нам их поп ДУКЉАНИН не остави, јер су се прославили прогоном Хришћана, а нарочито својих једнородника и једноплеменика. Сами их не можемо именовати. Међу последњим од те четворице, може бити по свој прилици Порфирогенитов:
10. ВИШЕСЛАВ;
11. РАДОСЛАВ;
12. ПРОСИГОЈ; то је толико из лозе СВЕВЛАДОВИЋА, тако да је из те лозе од 492 - 620 године за нешто од 128 година владало у овим СРБским земљама укупно 11 царева и плус ова двојица у Италији, то је укупно 13 СРБских владара.
СРБИ У ИТАЛИЈИ И ПРОПАСТ ЗАПАДНОГ РИМСКОГ ЦАРСТВА
01. ТАТИЛО или ТОТИЛО I Самков Свевладовић VII владао од (541 - 552 године)
А. 01. цар СРБски у Италији, владао је свега 11 година. Пошто се одвојио од брата, кренуо је пут Италије, и успут у мањим чаркама потуче Готе, а они осетивши силину његове СРБске војске, склањаше му се куд год је пролазио. И сада замислите ту глупост и опскурност у тврдњи ватиканаца и бечко-берлинске школе и њихових подлигуза, да је ТАТИЛО уствари био војсковођа Готског краља Теодорика. Из разлога данас видљивих и знаних, тада завлада нека чудна теорија, коју међу првима прихвати наш несој и моралне сподобе, и пропагираше ту историјску нетачност и заблуду, и све се чињело и радило да се докаже, да СРБи нијесу оно што јесу, већ нешто као "репа без корена" и сл. глупости. Навешћу ту глупост и злочиначку тезу, коју су и наши"уважени", а ја бих додао белосветски "научници", пропагирали и пропагирају и даље, сем појединачних случајева, који као луча свијетле нашим небом, као нпр. г-ђа проф. др. ОЛГА ЛУКОВИЋ - ПЈАНОВИЋ. За оно што је ОНА учињела за васколико СРБство, ВЕЧНО ЈОЈ ХВАЛА!!!
*
Ево шта те интелектуалне амебе пропагирају:
"По Теодорику, готском краљу, који је завладао Римом, ступи на престо Иљдебалд, па када се Готи међусобно поубијаше и он погибе, изабраше Ругијанци, ЕРАРИКА, који такође послије пет месеци погибе, те на његово место Готи изабраше неког Теодориковог војсковођу, по имену војвода ТАТИЛО, негде око 541 године,..."
Колико је то озбиљан извор, говори нам и сама чињеница, да ТАТИЛО и браћа му са оцем САМКОМ, никада у животу нити су били, нити су могли бити Готима, нити су живјели са њима, јер стигоше са Балтика, као ЛУЖИЧКИ СРБи из великог племена МИЛЧАНА, што и сами немачки извори исто тврде.Истина је да је ТАТИЛО ишао да се туче са Готима, и да их туче, а не да га они постављају да би поробљавао свој народ. У Италију је стигао са огромном војском да уједини разбијена СРБска племена и да их ослободи Готско источноримског јарма, а не да их оснажује и да ратује за њих, ГЛУПОСТ!!ОН је сам био ПУНОВЛАСНИ ГОСПОДАР, не над поквареним и већ деморалисаним у Риму Готима, већ на одабраном СРБском војском, састављеном од најчистијих, и славом овејаних и најбољих СРБа, као што је и сам био.Победивши код ФАЕНЦЕ - FAENZE, цариграђане, пође даље, да покорава и Готе и Римљане, па чак дође и до КАЛАБРИЈЕ, те освоји и сам НАПУЉ. ТАТИЛО је својом праведљивишћу, својим благим понашањем, којега нигде не беше у готскоме народу, као и осталим прекрасним својствима, која красе СРБски народ, застидео, тзв. цивилизирани свијет, источне римљане или Грке. Њихов цар, чувши за свој пораз, пошаље опет истога војсковођу Велизарија, али са недовољно војске, те овај не ослободи Напуљ, већ брзо оде за Рим, да бар њега одбрани. ТАТИЛО опседне Рим 546 године, па га и освоји. Дубока човечност коју ТАТИЛО покаже одушеви римљане те он брзо ствари и град доведе у ред, заједно са римљанима. Они благосиљаше СРБина ТАТИЛУ, јер одавна не запамтише овакве доброте и човечности, као и ред што га он заведе. Но источни римљани не одустајаше тако лако, па скупивши огромну војску нападну на РИМ, разруше га и спале, те тако пропадне сва стара римска архитектура, због Грка, а не због СРБа.Када Велизарије оде за Цариград, ТАТИЛО 549 године опет ослободи Рим, а са житељима је поступао још блаже него претходни пут. Тада заузме и Сицилију, захваљујући флоти, коју је у међувремену саградио, но га источни римљани натерају да се повуче у Италију. Тада заузме и Јонско море, Корзику, Сардинију и опљачка нека приморска места. Ускоро Грци ударе на СРБе, огромном војском, те СРБи изгубе 6.000 изабраних јунака, а и сам ТАТИЛО буде рањен и ускоро умрије, и то 552 године и би погребан у ПАВИЈИ, оставивши на својој самрти за цара СРБскога свога сина, ХТЕОМИРА, ТЕЈУ или РЕЈУ.Судбина је хтела да ТАТИЛО утамани Рим и његову империју, као што то доцније учини ЕКАТЕРИНА ВЕЛИКА, утаманивши Пољску и њену државу. Тако дакле и на једном и на другом месту, СРБски народ врати и једном и другом:
" ЖАО ЗА СРАМОТУ!" Отуда је пословица у СРБском народу: "СРБина нема у паклу стога што се он још за живота свога на земљи за све наплатио, било за ЗЛО, било за ДОБРО!".
02. ХТЕОМИР, ТЕЈА или РЕЈА I Татилов Свевладовић VIII владао од (552 - 563 године)
А. 02. цар СРБски у Италији, владао је свега 11 година. За своје владавине, показао је чудо као војсковођа својом мудрошћу. Успевао је увијек побјеђивати и обмањивати Грке, који успијеше да разбију ТАТИЛА, и војску му. ТЕЈА уједини опет војску, која је била раздвојена.Када га Грци најзад опколе под ВЕЗУВОМ, он се утврди тако добро да му ништа нијесу могли. И ништа му неби могли да га не издаде командант флоте. Грци, знајући у каквоме је тешком положају, поштујући га као борца и витеза, предложе му частан излаз, тј.: да се преда или бори. И поред тога што не имадоше хране, ОН настави да се бори. Првога дана наставка борби Хтеомир, погине јуначки, а остали СРБи наставе да се боре таквим јунаштвом и са песмом, да су задивили храбре Грке, па им ови предложе частан МИР:
- да се свако може вратити своме дому - да задрже своја имања и сопствена добра.
СРБи овакав мир и приме, сем 1.000 најхрабријих ратника који са мачем у руци прокрче пут кроз Грке, и оду у Сјеверну Италију, Французима и Алеманима.Те исте 563 године Нерзес разбије сва СРБска племена и покори их, те га император источног римског царства за ту услугу постави за намесника цијеле Италије. Владавина СРБска у Италији трајала је од 541 - 563 године.И дан данашњи се око РИМА могу наћи имена са чисто СРБским именом као: МАЊАНИ и КОЛАЧИ у Вили Платинској (Magnani et Collaci), даље ВРАТНИЦЕ, пут ЛАБИЧАНИ (porto et via LABICANU), ПРЕНЕСТЕ ВРАТНИЦЕ старе КОЛИНЕ (Colina), пут истога имена САЛАРИЈА (Salaria), планина ГРАНА (monte del GRANO), развалине СЕЛЦЕ (terra Selci), БРАТИЦА (Pratica), итд., итд.
Н. архонт (кнез) из времена цара Ираклија (610-641) + око 680
Н. Архонт (кнез) Н. Архонт (кнез) Вишеслав, кнез (око 780) Радослав, кнез Просигој, кнез
Властимир, кнез (око 850)
Мутимир, кнез
Стројимир
Гојник
Н. ћерка + 891/92 Δ Крајина, кнез, син Белоја, Клонимир, претендент Петар, кнез жупана Травуније
ДРУГО ДРЖАВНО И НАРОДНО ПРЕСЕЉЕЊЕ СРБСКЕ ВЛАСТИ У ОВЕ ЗЕМЉЕ ПОД ДРВАНОМ ИЛИ ДРВЕНАРОВИМ СИНОМ (од 632 -1160 године)
Када је већ издисала СРБска држава, основана СВЕВЛАДОМ, и када Авари докусурише то што остаде од ње, и досегоше врхунац моћи и снаге, а Рим или Грци лежаше у праху и ништавности пред ногама Парса, онда се појави СРБски цар из ДУКЉЕ на КАРПАТИМА, или из Велике Ђерманије - Ђерманске СРБије, те посла свога сина ЗВОНИМИРА, око 630 године да обнови и подигне пропадајуће СРБско царство, и да крај учини СРБским бедама и невољама овде у овим Балканским земљама, као и у Апенинским земљама. И да се као птица ФЕНИКС поново роди и препороди СРБски род.
"Ano SO DERVANUS, dux gentis Surbium qui ex genere Sclavorum erant et ad Regnum Francorum jem olim aspexerant, se et regnum Samoni cum suis tradidit"
- "Године Сунчане Дерваније или Дерван, вођа народа Срба, који је од рода Словена био и са области краљевства Франака, а који се види да је обновио нешто од краљевства Самова..." FREDEGAR adh. "DERVANUS duz qui urbibus (SouRBis ili SRBis), praeerat Sclavorum, que usque ad in tempus Francis paruerant rebus, se ad caeteoris transfert Sclavos."
"Дерваније (Дерван) вођа који градове (Сурб или Срб) што од Словена потиче, још за времена Франака установи, тако брзо пребаци словене..."
AINON
Они јасно одређују да је ДРВАН био владар СРБски, и то у бившој САМОВЛАДОВОЈ држави (али иза Карпата).
01. ЗВОНИМИР I Дрванов или ДРВЕНАРОВ I владао од (632 - 675 године)
А. 14 цар СРБски у овоме периоду, владао свега 43 године. Дошао је у ове СРБске земље, пошто га отац пошаље са огромном војском, да поново успостави посрнуло СРБско царство, из Дукље али са КАРПАТА. Борио се са Аварима, ослободио све земље СРБске, и у Македонији дан. оснује престони град СРБицу, мало ниже у југу од реке Бистрице, која протиче границом Маћедоније и Тесалије. Из СРБице је престоницу пренио у град Десник - Зворник, на реци Десници или Деснику, у дан. тзв. Албанији средњој, који је назвао својим именом, и у коме је сахрањен око 675 године. Зна се о њему да је био изванредно мудар владар и војсковођа, тако да су га непријатељи са страхопоштовањем помињали. Иако је био идолопоклоник, нијесу му сметали ни Хришћани, но напротив, по понашању се не разликоваше од њихових идеја, али не хтеде да изневери и одбаци своју прађедовску веру и прађедовске обичаје, које су тадашњи попови, долазивши из Цариграда, забрањивали и покушавали да утамане, и избаце из сјећања СРБском народу. Ту је био тврд и штитио народ од попова, када би узимали Хришћанство а задржавали своја веровања и обичаје стародревне (даћа, Икона, славе, итд). Умре 675 године, те га наследи син му БУДИМИР.
Династија Дрванића или Дрвенаревића
Звонимир I, Дрванов Дрванић I (632-675)
Будимир II Звонимиров Дрванић II (675 - 680)
Светолик I Будимиров Дрванић III (680-692)
Владислав I Светоликов Дрванић IV (692 - 709)
Томислав I Владислављев Дрванић V (709 - 722)
Себислав I Томислављев Дрванић VI (722-749)
Заједничка владавина синова Себислављевих
Разбивој I Себислављев Дрванић VII Владимир I Себислављев Дрванић VIII (746-753) (746-753) самостално (753 - 773)
Вишеслав, В. Жупан Рашке (739-770) Хранимир I Владимиров II Дрванић IX (773-782) Радослав, В. Жупан Рашке
Просигој Радосављев, Тврдослав I Хранимиров Дрванић Х В. Жупан Рашке (782-787)
Властимир Радослављев, Стројило I Владимиров II, Дрванић XI В. Жупан Рашке (787-791)
Мутимир I Властимиров
Талимир I Стројилов Дрванић XII (791 -799)
Прибислав, књаз Стројимир Гојник Н. Шћер Предислав I Талимиров Дрванић XIII (799 - 805)
Крепимир I Предислављев Дрванић XIV (805 - 830)
Светозар I Крепимиров Дрванић XV (830- 835)
Радослав I Светозаров Дрвановић XVI (835 - 850)
Часлав (Честислав) I Радослављев Дрванић XVII Петрислав I Радослављев Дрванић XVIII (850-862) (864-879
02. БУДИМИР I Звонимиров ДРВЕНАРОВИЋ II владао од (657 - 680 године)
А. 15. цар СРБски, владао свега 5 година. У договору са Грчким царем КОНСТАНТИНОМ ПОГОНАТОМ (668 - 685 год.) и папама Адеодатом, Доном и Агатоном, утврди своје границе и ојача их. Тада БУДИМИР I сазва СРБски САБОР на Дувљанском или Дупљанском пољу, више дан. ГОСТИВАРА. Дванајест пуних дана је САБОР вијећао о различитим стварима, и доносио одлуке којих се цар МОРАО придржавати и понашати у складу донешених одлука на САБОРУ. Јер СРБски САБОР је старо и обичајно право, да се најважније одлуке у интересу СРБског народа, МОРАЈУ доносити само на све-НАРОДНОМ СРБском САБОРУ, и те се одлуке МОРАЈУ поштовати и по њима се понашати и Врховни свештеници и Цареви, и Краљеви и сви остали припадници једнороднога народа. САБОР тада дозволи, те цар БУДИМИР узме Хришћанство, из много разлога а неки су; њега је већ и његов отац у томе подржавао и усмерио, онда Грци прихвате да га признају за цара ако се венча са круном, те он то и уради и они га признаше и потврдише му сви сада границе. Сада је могао и лакше управљати државом, која се простирала од:
- дан. Италије, тј. Венецијанског краљевства, па све до ријеке ВОЈУШЕ, и од ријеке СРБице до Јадранског мора, и РАШКЕ на Балкану, која се излива у Ибар дан МАРИЦУ, па до ове захватајући стару ДАРДАНИЈУ, ПЕЛАГОНИЈУ или још и КАЛЕГОНИЈУ или нашу РАШКУ, по старој МАЋЕДОНИЈИ, на граници са ТЕСАЛИЈОМ, а овде опет ВОЈУШОМ до у Јадранско море.
Да би ефикасније и боље владао својим царством БУДИМИР I реши да царство издијели на Покрајине које назва: - Велика и Мала Жупанства, Бановине, Кнежевине, Покрајине, Крајине, Сатније, итд. Навешћемо само основну подјелу Царства му:
01. ДОЊА ДАЛМАЦИЈА
Овај део СРБског царства је захватао: земље међу дан. Италијом (и то један повелики комад данашње Италије), реком САВОМ до њена утока у ДУНАВ, Јадранским морем до под Спљет, а више овог и утока Цетине, као и реком Цетином и Врбасом до његова утока у САВУ, и реком ДРАВОМ до утока у ДУНАВ, па онда ДУНАВОМ.
02. ГОРЊА ДАЛМАЦИЈА
Земље које се дан. називају ЗЕТА и АЛБАНИЈА, тј. земље захватајући простор од испод ДУБРОВНИКА, до река ТАРЕ и ПИВЕ, преко ЛАБЕ, реке Црни ДРИМ ниже Љеша, па све доле ниже реке ВОЈУШЕ и Авлоне, Јадранском обалом, назове: ГОРЊОМ ДАЛМАЦИЈОМ, још се овај простор називао и ДЕДИНА а у НЕМАЊИЋА и ЗЕТА.
03. СРБИЈА
Осталу земљу назва СРБИЈОМ, и она се простирала на простору од: САЛОНЕ, реком ЦЕТИНОМ до реке ВРБАС до његова утока у реку САВУ, а овом до њена утока у ДУНАВ, а њиме све до дан. ВИДА, па даље реком РАШКОМ на БАЛКАНУ, па све до СРБице у Маћедонији, границом са ТЕСАЛИЈОМ и од ове граничећи се са ГОРЊОМ ДАЛМАЦИЈОМ и реком Црни ДРИМ и његовим утоком до у ДРИМ, до реке ТАРЕ и ПИВЕ, до испод ДУБРОВНИКА и Јадранским морем до под СПЉЕТ, назову ову земљу СРБИЈОМ. А онда њу издијели на:
а. БАНСТВО БОСНА, и б. ВЕЛИКО ЖУПАНСТВО РАШКО.
03.а. БАНСТВО БОСНА
Земљу од ЦЕТИНЕ, реком ВРБАСОМ до његова утока у реку САВУ, ИВАН Планином, до реке ДРИНЕ и њена утока у САВУ, назва Банство БОСНА.
*
03.б ВЕЛИКО ЖУПАНСТВО РАШКО
Остатак земље одузете за БАНСТВО БОСНА, од СРБИЈЕ, назва ВЕЛИКО ЖУПАНСТВО РАШКО, и то: Од САЛОНЕ, реком ЦЕТИНОМ, ИВАН-планином, до реке ДРИНЕ и њена утока у реку САВУ, и њена утока у реку ДУНАВ, па њиме до ВИДА, ИСКРОМ и РАШКОМ која се уљева у МАРИЦУ, македонских планина, са ДАРДАНИЈОМ, ПЕЛАГОНИЈОМ и старим и правим границама ове са ТЕСАЛИЈОМ, до ниже Бистрице, Црним ДРИМОМ и границом са ГОРЊОМ ДАЛМАЦИЈОМ, до испод ДУБРОВНИКА и Јадранским морем до САЛОНЕ, назва: ВЕЛИКИМ ЖУПАНСТВОМ РАШКИМ. Но источни римљани да би му признали и ову поделу државе као њену величину, сем крунисања поставе и још један услов, који је цар БУДИМИР I морао да прихвати, а то је да прими на свој двор и у своју земљу двојицу епископа са кардиналом Хоноријем на челу из Рима, да их држи код себе. Једног епископа одмах постави за Митрополита, ДОЊЕ ДАЛМАЦИЈЕ, и одреди му столовање у САЛОНИ, а другога задржи поред себе у ДУКЉИ. Првоме се одреде епископије: Спљет, Скрадин, Араузонска, Задарска, Енонска, Арбска, Опсарска, Вељска и Епидаурска или Дубровачка.... Другоме се одреде следеће епископије: Барска, Будванска, Которска, Улцињска, Свачка, Скадарска, Дибарска (Дривотска), Полетска, или Полонска (Авлонска), Требињска, Захумска и друге идући према истоку, а сам епископ је столовао заједно са царем у ДУКЉИ. Када је то завршио, цар се окрете унутрашњем сређивању и организовању, те постави одмах: Банове, Велике и Мале Жупане, Кнезове, Крајинаре, Сатнике, и ост. Велика Жупанства и Бановине раздели својој браћи и најближим рођацима, а у осталим деловима, постави своје удаљене рођаке и најверније људе, као и најодабраније људе из народа. Велике Жупаније су биле сачињене из седам сатнија, а што је најважније, све се радило и понашало по писаним законима. Дакле БУДИМИР или касније погрешно назван СЈАТОПЕЛЕК, тј. Свето Дијете што је као први велики СРБски цар примио и званично Хришћанство, још у VII веку, иако је више од половине његова царства било Хришћанско, докле Он и сам не узме као државну веру, није се рачунало. Он је имао уређену државу, законе и писмо. То је била ПРВА СРБСКА ХРИШЋАНСКА ДРЖАВА, и остала СРБска племена се почеше угледати на њу и стварати своје јединствене државе, да се више нигди и никада не буду свадили међусобно и трли, те се онда по неким карактеристикама назову РУС, а своју државу и земљу РУСИЈА, те посташе не само ред и поредак, но још и даље и сила и слава и моћ и величина. Њихово државно име беше РУСИ и РУСИЈА, а сва та СРБска имена истина изгубише своја посебна племенска имена, добијена по својим прародитељима, као што су нпр.: ВЈАТИЋИ од ВЈАТА, РАДИМИЋИ од РАДИМА, итд. БУДИМИР I, уредивши тако све своје државне ствари, пренесе престо свога оца ЗВОНИМИРА I, из ДЕСНИКА, на реци Десници у дан. Албанији у ДУКљу, у средину дан. ШАР-планине, већ помињане Гостиварске нахије, која постане столица осталих СРБских владара из породице ДРВЕНАРОВИЋ. БУДИМИР I ДРВЕНАРОВИЋ II умре 680 године.
03. СВЕТОЛИК I Будимиров ДРВЕНАРОВИЋ III владао од (680 - 692 године)
А. 16. цар СРБски, владао свега 12 година. Све што се за овога цара зна је да се крунисао и миропомазао, у цркви Св. Марије у Дукљи, где му је и отац погребан. Зна се још и да су великаши за његове дванајестогодишње владавине, меке и благе, у својим покрајинама велико зло народу чињели.
*
04. ВЛАДИСЛАВ I Светоликов ДРВЕНАРОВИЋ IV владао од (692 - 709 године)
А. 17. цар СРБски, владао је свега 17 година. Врло млад је ступио на престо, тако да на њега извршише велики утицај властелини, те он рђаво такође поступаше као и они, са народом. Додуше био је изузетно храбар, те га видимо у рату и војевању са побуњеним дубровчанима, који су хтели да се одвоје од СРБске царевине. На жалост, погибе у лову. По његовој смрти на СРБски престо ступи, по попу ДУКЉАНИНУ, брат му, а по другим изворима и син му. У овоме случају, поверење бих поклонио попу Дукљанину, јер је ВЛАДИСЛАВ I врло млад дошао на СРБски престо, а владао свега 17 година а са сигурношћу се може тврдити да је ТОМИСЛАВА I наследио његов син, те када се све то успореди, онда је ипак ТОМИСЛАВ рођени брат цара ВЛАДИСЛАВА I. Те да сада тече млађа лоза ДРВЕНАРОВИЋА.
*
05. ТОМИСЛАВ I Светоликов II ДРEВЕНАРОВИЋ V владао од (709 - 722 године)
А. 18. цар СРБски, владао свега 13 година. Видевши како му брат са властелом нечовечно поступа према народу своме, усаветова се њиховим поступцима, те да би бар мало повратио неповерење народно и мржњу што је носише протеклих 17 година, он постаде одвећ добар и благ владар, а одликовао се праведношћу, те га размажена властела не вољаше баш много, али му не могаше ништа јер је био велики јунак. Војевао је са Аварима у Панонији или СРБској земљи између ДУНАВА и Драве, те је као велики јунак и погинуо у боју са Аварима, у дан. Маџарској, где је пошао да протера Аваре. Од задобијених рана умре 722 године, и иза себе остави сина СЕБИСЛАВА.
*
06. СЕБИСЛАВ или ЗБИСЛАВ I Томислављев ДРEВЕНАРОВИЋ VI владао од (722 - 746)
А. 19. цар СРБски, владао је свега 24 године. Он настави очеву политику и народ са њиме би задовољан. Поред Авара сада се појаве као непријатељи и лукави Грци. Пошто се бојаше да ратују са СРБима на сувоме, они почну нападати са мора, искрцају се на СКАДАР на Бојани. У договору са Грцима нападну истовремено и Авари и избију на ДУНАВ. СРБски цар потуче Грке на Скадру и пође на Аваре. Чувши да се са великом војском приближава СРБски цар СЕБИСЛАВ I, Авари попале и попљачкају СРБске крајеве и побегну поново одакле су и дошли. ОН изненада умре 746 године и иза себе остави два сина да заједнички владају СРБским царством.
*
07. РАЗБИВОЈ I и ВЛАДИМИР Себислављев ДРEВЕНАРОВИЋ VII владали од (746 - 753 године)
А. 20. цареви СРБски, владали заједно пуних седам година. Но ипак су морали да подијеле своје царство, али само на управу, и то РАЗБИВОЈЕ I добије да управља цијелим Приморјем, од Италије до АВЛОНЕ, старом ИЛИРИЈОМ и приморјем СРБским.Брат му ВЛАДИМИР I доби на управу остали дио СРБског царства, све до смрти РАЗБИВОЈА I. Пошто он не имаде наследника, наследи га рођени брат, те се СРБске раздељене земље поново безболно уједине.
08. ВЛАДИМИР I Сербиславов ДРEВЕНАРОВИЋ VIII владао од (753 - 773 године)
А. 21. цар СРБски, владао свега 20 година. До ове диобе коју је био извео њихов отац СЕБИСЛАВ I или ЗБИСЛАВ I владао је у СРБским земљама или СРБској држави, свеједно, издани закон на пољима ДУКЉАНСКИМ, а од ове деобе започиње старо СРБско зло; деоба државе и земаља СРБских међу синовима владара СРБских. По овоме се види да су ДУКЉАНСКИ ЗАКОНИ за основ имали Римске и Грчке државне централистичке законе. Још за братова живота ожени се шћери аварског Хакана, па је се са те стране обезбедио. Умре 773 године оставивши више синова и шћери.
*
09. ХРАНИМИР I Владимиров ДРEВЕНАРОВИЋ IX владао од (773 - 782 године)
А. 22. цар СРБски, владао је свега 9 година. Због обесности властеле био је веома строг према њима, а ови наговорени од франачких и алеманских старешина дигну народ у ДОЊОЈ ДАЛМАЦИЈИ на устанак 782 године. ХРАНИМИР I крене војску на побуњенике и у том срамном сукобу противу сопственога народа погибе глупо на пољанама Пљеваљским. Од овога догађаја грчки историчари почињу да спомињу Велике Жупане РАШКЕ, и то жупана ВИШЕСЛАВА, са својом столицом у РАШКОЈ на дан. БАЛКАНУ, код вароши Илиџе. ВИШЕСЛАВ је био директни потомак БУДИМИРОВ, и Вишеслав је управљао од: (739 - 770 год).
*
10. ТВРДИСЛАВ I Хранимиров ДРЕВЕНАРОВИЋ Х владао од (782 - 787 година)
А. 23. цар СРБски, владао је свега 5 година. Својом благошћу, мудрошћу, и праведношћу уразуми залуделе старешине Доње Далмације, а са њима и преварени народ. То му поврати посвеобшту власт и заблуделе овчице да уведе у лоно опште среће и заједнице СРБске. Умревши 787 године не остави наследника. Свестан и зрео СРБски народ не даде место сплеткама и интригама својих властелина, него се сазове свенародна Скупштина или познатија као ВЕЛИКИ СРБСКИ САБОР У Дукљи, на ШАР-планини и ови на гробовима својих царева изаберу, за свога цара СРБског, синовца ТВРДИСЛАВА, ОСТРОЈИЛА.
*
11. ОСТРОЈИЛО II или СТРОЈИЛО II Владимиров ДРЕВЕНАРОВИЋ XI владао од (787 - 791 године)
А. 24. цар СРБски, владао је свега 4 године. Није остављено о њему бог зна шта, сем да је већ био веома стар када је дошао на власт. Наследи га син ТОЛИМИР.
*
12. ТОЛИМИР I Остројилов ДРЕВЕНАРОВИЋ XII владао од (791 - 799 године)
А. 25. цар СРБски , владао је свега 8 година. О њему исто нема пуно података, сем да је владао благо и праведно, и да "Се је веселила всја СРБска земља ..." његовом владавином. Њега наследи син ПРЕДИСЛАВ.
*
13. ПРЕДИСЛАВ I Толимиров ДРЕВЕНАРОВИЋ XIII владао од (799 - 805 године)
А. 26. цар СРБски, владао свега 6 година. Сплетке које му правише ватикан, франачке и алеманске старешине, опет подбуне Доњу Далмацију и Банство БОСНУ противу централне СРБске власти. Када је кренуо на ове издајнике своје земље, са великом војском, они га мучки и кукавички убију, учинивши тако ужасно дело као најобичнији зликовци и баце га у реку. Овако грозно и нељудско, дивље дело не могаше урадити добрим за све СРБске земље.
*
14. КРЕПИМИР I Предислављев ДРЕВЕНАРОВИЋ XIV владао од (805 - 830)
А. 27. цар СРБски, владао свега 25 година. Чим је чуо за то грозно дело скупи силну војску, покори побуњене крајеве и строго казни све непријатеље СРБске. Овај мудри строги цар СРБски, започео своју мудру, праведну и срећну владавину победом против изрода и несоја. Али Алемани, Франци, у сарадњи са Аварима почну поново кидисати на СРБске земље у дан. Словенији, Крајини, Истрији, Норику, Доњој Далмацији, итд. Борба је дуго трајала, али је велики цар са својим дичним народом СРБским, побеђивао све непријатеље, и овде као и у Великој Ђерманији. Тако је започела велика борба СРБског народа за опстанак, која и данас траје, од истих непријатеља.
*
15. СВЕТОЗАР I Крепимиров ДРЕВЕНАРОВИЋ XV владао од (830 - 835 године)
А. 28. цар СРБски, владао свега 5 година. Још за живота свога народ га изузетно заволи, због његове дивне СРБске душе, праведности и мудрости, те једва дочека да он дође на власт, тј. да самостално влада. Нажалост кратко владаше.
*
16. РАДОСЛАВ Светозарев ДРЕВЕНАРОВИЋ XVI владао од (835 - 850 године)
А. 29. цар СРБски, владао свега 15 година. Био је врло строг, али праведан владар. Мудро је водио свој народ кроз то смутно доба, али је био несрећан са својим сином ЧАСЛАВОМ или ЧЕСТИСЛАВОМ, који да би се докопао престола, тајно уз помоћ увијек истих непријатсља свога народа, подигне побуну у Доњој Далмацији против оца свога. РАДОСЛАВ својом добротом умири ову побуну, но га син превари те поново подиже народ на побуну. Видевши оволику поквареност сина свога, а да не би невини страдали, дубоко повређен и увређен, РАДОСЛАВ I Светозарев ДРЕВЕНАРОВИЋ XVI заувијек напусти своју земљу и свој народ 850 године. Из ЛАСТВЕ најпре оде за Пуљу, а из ове оде у РИМ, где га примише исти они који радише на уништењу његовоме и његове државе и народа, колике ли покварености и цинизма!? РАДОСЛАВ се у Риму настани и у њему умрије, оставивши сина ПЕТРИСЛАВА за собом.
Радослав I
Часлав, Честислав Петрислав Радосл. Радосл. Дрванић XVII Дрванић XVIII (850 - 862) (862 - 879)
Павлуш (Бела) Петрислављев Дрванић XIX (879 - 910)
Жена Белина Дрванић XX (910 - 930)
Тресимир I Белин Дрванић XXI
Прелимир I Тресимиров Дрванић ХХII Кресимир
Ставан Легет I Крешимиров Дрванић XXIV Хвалимир I Прел. Болеслав Драгослав Свевлад (986-989) Дрванић ХХIII (982-986) Силвестер I, Болесл. Дрвановић XXV Петрислав (989-993) (управљао Зетом) Тугомир I Силвестров Мирослав Дрванић XXVI (управљао (993 - 998) Подгорјем) Хвалимир II Тугомиров Дрванић XXVII (997 - 1003)
Петрислав II, Хвалимиров Дрванић XXVIII (1003-1010) Драгомир I Хвал. II Дрванић XXX (1016-1019) Мирослав
Јован Владимир 'Свети' Петрисл. Дрванић XXIX
Стефан Војислав (1010-1015) Драг. Дрванић XXXI (1019 – 1055)
Гојислав Михајило I Војислав II, Сагалек Радослав II Вој. III Прелимир (1055-1057) Дрванић XXXIII Дрванић XXXIV (1057-1073) (1073-1089)
деца од прве жене
Владимир Пријеслав
Сергије, Срђа Зарија
Гаврило
Мирослав Бодин III Михајлов I Михајлов I Дрванић ХХХVII Дрванић XXXV (1102-1114) деца од гркиње (1089-1100)
17. ЧАСЛАВ или ЧЕСТИСЛАВ I Радослављев ДРЕВЕНАРОВИЋ XVII владао од (850 - 862 године)
А. 30. цар СРБски, владао свега 12 година. Ратовао са Аварима и побеђивао их, па чак и њиховог заповедника некога КИША убио. Жена тога КИША, пошто ЧАСЛАВ послије победе распусти војску, сакупи своју разбијену и провуче се кроз СРБске земље и изненада нападне на ЧАСЛАВА и убије га те тако освети свога мужа. А што је страшније ухвати га на спавању са свим рођацима, а њега веже у кврге и баци у САВУ реку. Од тога тренутка заувијек неста Старе СРБске Царевине. Но СРБе не утамани баш жена тог КИША, она је само ударила тачку по овоме питању. Јер су већ годинама са свију страна нападали на ЧАСЛАВА и његову државу и комадали је и смањивали све више и више, и Гали, и Франци, и Готи, и Бугари, који се у међувремену појавише на Балкану и помешаше са староседеоцима СРБима и доби се нека нова раса, и од источних римљана или Грка, а од Авара поготово, те бележимо. 840 год. Аварски Хакан или вођа Пресхан, напада на СРБску царевину, но га Велики Жупан РАШКИ потуче до ногу и протера са СРБских земаља. По његовој смрти и његов син Бирхан, нападне на Велику Жупанију, по смрти Великог Жупана, јер се надаше старој СРБској бољци неслози, јер иза великог поч. Жупана остадоше три сина: МУТИМИР, СТРОЈИМИР И ГОЈНИК. Авари на њих ударе тада са до сада незабележеном војском, али СРБи као СРБи потуку га тако страшно, да му униште потпуно војску. И уместо да га гоне и униште до последњег човјека, да више никада са њима неимају проблема, они му опросте и са њиме сачине мир (чиста племенита СРБска душа !!!).
*
18. ПЕТРИСЛАВ I Радослављев ДРВАНОВИЋ XVIII владао од (864 - 879 године)
А. 31. цар СРБски, владао свега 15 година. Он долази из Рима као директни наследник цара РАДОСЛАВА I и оснива млађу лозу ДРЕВЕНАРОВИЋА. Какав је био, нема поузданих извора, нити је ко оставио трага, има само прича у народу, да је цар ПЕТРИСЛАВ I морао са сином ПАВЛУШЕМ или БЕЛОМ да умакне за ТРЕБИЊЕ. Не зна се поуздано разлог његова бегства.
*
19. ПАВЛИМИР I или БЕЛА I Петрисављев ДРЕВЕНАРОВИЋ XIX владао од (879 - 910 године)
А. 32. цар СРБски, владао је свега 31 годину. Умро је оставивши жену теретну или бремениту, али без имена. Какав је владар био незнам, јер нисам успео наћи поузданих података, те га остављам другима да га објасне.
*
20. жена БЕЛИНА (без имена), ДРВЕНАРОВИЋ XX владала од (910 - 930 године)
А. 33. цар СРБски, тј. владала је свега 20 година. Зна се да је онако бременита, тј. теретна свеједно, узела власт у своје руке и владала доста дуго. Зна се да је родила посмрче ТРЕСИМИРА, кога Требињци отхране као свога насљедника, тј. наследнога владара.
*
21. ТРЕСИМИР I Белин ДРВЕНАРОВИЋ XXI владао од (930 - 960 године)
А. 34. цар СРБски, владао свега 30 година. Зна се да се оженио шћери ГОДИМИРА бана доњодалматинског, која му роди два сина: ПРЕЛИМИРА И КРЕШИМИРА. 950. године шаље КРЕСИМИРА са огромном војском, против Бана Босанскога, а ПРЕЛИМИРА на Жупана ПРЕХВАЛСКОГ. КРЕШИМИР освоји БОСНУ и поврати је у очину државу, у окриље матице из које је изашла. А сам ТРЕСИМИР I са сином ПРЕЛИМИРОМ осваја Велико Жупанство ПРЕХВАЛСКО и доживи да га поново види и поврати у окриље матице, Иако је био неколико пута рањаван, био је и срећан што у окриље матице поврати део СРБских земаља. Ипак од последица рањавања и умрије 960 године.
*
22. ПРЕЛИМИР I Тресимиров ДРЕВЕНАРОВИЋ XXII владао од (960 - 982 године)
А. 35. цар СРБски, владао свега 22 године. Крунише се царском круном 976 године. По смрти Грчког цара Цимискија, освајача Бугарске, крене се са силном војском и ослободи Велико Жупанство РАШКО од Грка, присаједини га царству СРБском, и даде на управу своме тасту, као и Великом Жупану. Владао је мудро и правично, зато га народ и властела поштоваше и вољаше. Имађаше четири сина, и то: ХВАЛИМИРА, БОЛЕСЛАВА, ДРАГИСЛАВА и СВЕВЛАДА. И по старом СРБском обичају подели царство њима. Брат му КРЕСИМИР владаше у БОСНИ, па када му таст умрије без мушкога порода 958 године, и тај део старих СРБских земаља се поново присаједини матици, те се полако опет ујединише СРБске земље. Кресимир је имао сина СТЕВАНА и копилета ЛЕГЕТА, којега је раније био послао своме синовцу БОЛЕСЛАВУ у Требиње, где овај одрасте и ожени се девојком Славицом.
*
23. ХВАЛИМИР I Прелимиров Древенаровић XXIII владао од (982 - 986)
А. 36. цар СРБски, владао свега 4 године. Чим погреба оца у цркви Св. Петра, крунише се царем и попне на СРБски престо. Он строго поступаше са браћом и народом, што ову строгост искористи ЛЕГЕТ, те народ побуни противу цара. У овој несрећној буни изгину браћа ХВАЛИМИРОВА са својом децом, као и сам цар, те тако зликовац и разбојник ЛЕГЕТ ступи на престо и завлада.
*
24. ЛЕГЕТ I Крешимиров ДРВЕНАРОВИЋ XXIV владао од (986 - 989 године)
А. 37. цар СРБски, владао је свега 3 године. Раздели земље синовима и сам се настани у Которском заљеву, у коме оснује град, и владаше преко синова 3 године. БОГ казни и њега и синове му, ужасне грешнике и неваљалце тако и поводљиви народ, који уби свога цара. Куга га помори, као и много народа. А од ужасног Легетовог покоља, спасао се само БОЛЕСЛАВОВ син СИЛВЕСТАР, којему мајка беше Дубровчанка, те су били успели утећи за Дубровник.
25. СИЛВЕСТАР I Бољеславов ДРЕВЕНАРОВИЋ XXV владао од (989 - 993 године)
А. 38. цар СРБски, владао је свега 4 године. Он је благо и добро владао народом и земљом СРБском. Његова блага владавина остала је у памћењу, али на жалост не задуго. Претпостављам да ће озбиљнији истраживачи о њему и сину му ТУГОМИРУ рећи много више.
*
26. ТУГОМИР I Силвестров ДРЕВЕНАРОВИЋ XXVI владао од (993 - 997 године)
А. 39. цар СРБски, владао свега 4 године.
*
27. ХВАЛИМИР II Тугомиров ДРЕВЕНАРОВИЋ XXVII владао од (997 -1003) године)
А. 40. цар СРБски, владао свега 6 година. О њему се зна да је добро владао и да је иза себе оставио три сина, и то: ПЕТРИСЛАВА, ДРАГОМИРА, и МИРОСЛАВА, те им издијели земљу тако што додијели:
- ПЕТРИСЛАВУ: додијели сву ЗЕТУ, тзв. ГОРЊУ ДАЛМАЦИЈУ, почев од утоке Црног ДРИМА у ДРИМ, па до ријеке ВОЈУШЕ, ниже АВЛОНЕ,
- ДРАГОСЛАВУ: ТРЕБИЊЕ и ЗАХУМЉЕ, и
- МИРОСЛАВУ: од реке ИСКРЕ, па до тзв. СРБског Загорја, као и до некадашњег Великог Жупанства РАШКОГ.
*
28. ПЕТРИСЛАВ II Хвалимиров ДРЕВЕНАРОВИЋ XXVIII владао од (1003 -1010 године)
А. 41. цар СРБски, владао свега 7 година. О њему се зна да је мудро владао и да је разједињене СРБске земље опет ујединио, јер се МИРОСЛАВ удавио у Скадарском језеру, што он искористи те и ДРАГОСЛАВА примора да се врати у матицу и призна врховну власт.
*
29. ВЛАДИМИР СВЕТИ II Петрислављев ДРВЕНАРОВИЋ XXIX владао од (1010 -1015)
А. 42. цар СРБски, владао свега 5 година. За њега се зна да је био добар владар и да је благо и праведно поступао са народом. Ратовао је са бугарским царом САМУИЛОМ I и онај га на превару побједи и зароби. Бацивши га у тамницу у ПРЕСПУ, СРБско царство му се покори и призна власт. Док је ВЛАДИМИР СВЕТИ тамновао у тамници цара САМУИЛА, буде га видела прељепа шћер цара САМУИЛА и смртно се заљуби у њега, као и он у њу. Видевши ту љубав цару би мило те их благосиља, па се они узеше, а таст му онда поврати све покорене СРБске земље. Прелијепа царева шћер се звала КОСАРА и заслужила је да јој име помињемо. По смрти великог бугарског цара 1014 године, на престо му седне син РАДОМИР, и он ратоваше са Грцима непрестано, но Грци не би били Грци да не смислише подвалу и на превару покоре Бугаре тако што наговоре Владислава сина Ароновог, а брата од стрица РАДОМИРОВОГ, да овога убије, што овај покварењак и зликовац учини. У томе гнусном чину је активно учествовао и лично сам грчки цар Василије. А онда се у поквареном и превртљивом Владиславу појави страх од РАДОМИРОВОГ зета СВЕТОГ ВЛАДИМИРА, те он на наговор подмуклих и покварених источних римљана реши да и њега убије. Позове га у госте, али ВЛАДИМИР не вероваше ни њему, а поготово источним римљанима, па одби. Овај се окористи подлошћу те позове КОСАРУ, САМУИЛОВУ шћер, у госте што она прихвати и још и СВЕТОГ ВЛАДИМИРА наговори да иду заједно. Тешка срца прихвати и крете пут судбине. Успут избегну заседу разбојника, који су били унајмљени од стране Владислава, те га овај лично уби на прагу цркве у Преспи, на црквеним двијерима. Тако погибе СВЕТИ ВЛАДИМИР од подле и покварене бугарске руке, и то се догоди на дан: 22. 05. 1015 г. Пошто СРБи освете свога СВЕТОГ ВЛАДИМИРА и убију поган од Владислава, жена му Косара пренесе тијело и погреба га у манстиру међу обронцима планине БЕЛГОСТА и ГРАБА, а при реци КУЋИ, северозападно од ЕЛБАСАНА, СРБи убивши ВЛАДИМИРОВА убицу, ослободе од превртљивих бугара и ДРАЧ. Додуше Бугари и дан данас својатају и: Св. ВЛАДИМИРА, као и СВ. МИЛУТИНА, који је погребан у дан. СОФИЈИ иначе СРЕДЦУ, онда својатају и Св. ПЕТКУ, Св. Прохора, као о све остале СРБске свеце и називају их Бугарским, као нпр. "Свети цар ЈОВАН ВЛАДИМИР бугарски", итд. КОСАРА се закалуђери и остаде у манастиру све до своје смрти. А Свети ВЛАДИМИР га је изградио за живота, о свом трошку.
*
30. ДРАГОМИР I Хвалимиров ДРЕВЕНАРОВИЋ XXX владао од (1015 -1019 године)
А. 43. цар СРБски, владао свега 4 године. Стриц покојнога СВЕТОГА ВЛАДИМИРА, и под ДРАЧОМ са великом војском СРБи потуку и побију Бугаре осветивши се тако за свога цара. Док су се СРБи светили, ни Грци не мироваше те опет нахушкаше Которане и побуне их, те ДРАГОМИР окрете војску на њих. Которани буду саветовани од Грка, те се покоре лично ДРАГОМИРУ и пусте га у Котор са свом свитом. Ту га почасте и при највећој части и весељу убију са свом свитом! Не могаше СРБи без наиве, тако Грци опет завладају СРБским царством, без БОСНЕ, која им се није дала и тако оста све до 1036 године када на престо ступа син убијеног на превару ДРАГОМИРА I.
*
31. ДОБРОСЛАВ или ВОЈИСЛАВ I Драгомиров ДРЕВЕНАРОВИЋ XXXI владао од (1036 -1055)
А. 44. цар СРБски, владао свега 19 година. По очевој мушкој погибији склонио се у БОСНУ, а из ове оде у Цариград, код Грка, па се послужи њиховом тактиком. Није им се представио ко је и шта је, но је био под другим именима. Почне он њих саветовати како да победе СРБе, тако их упути у тајне владања над СРБима, да их народ тек тада омрази. Искористи тренутак врати се у Србију и дигне буну на Грке, а ови нијесу знали шта их стрефи, тј. побије их и завлада СРБским земљама, а да они и не сазнаше ко их је поразио, јер ОН користише из предострожности многа имена, да би заварао траг непријатељима. Завладавши већим делом СРБије народ га извика за цара и призна за свога господара. Грци још увијек незнајући са киме имају посла крену на њега велику војску коју лично предвођаше њихов цар Константин МОНОМАК, са око 70.000 војника. ВОЈИСЛАВ I и његови синови буду спремни и дочекају Грке код дан. Бара. Битка је била страшна и ужасна, а нарочито за источне римљане, јер их СРБи готово униште, тако што им побију преко 40.000 војника, а остале обогаље. Командовао је грчки војвода Михајило префект ДРАЧКИ. И прије овога сукоба ВОЈИСЛАВ I је имао пар мањих сукоба са војском и самога Грчког војводе Ђорђа Превата, утаманивши је. Тада су Грчкој војсци били савезници Велики жупан РАШКИ, бан босански, као и бан Захумски. ОН и њих такође побиједи и уништи им војску, па опет поврати отуђене СРБске земље у МАТИЦУ. Послије ових пораза Грка као и њихових савезника глупих изрода СРБских, нико више за дуго не смеде да нападне на ВОЈИСЛАВА I те се он са женом НЕДОМ, иначе унуком бугарског поч. цара САМУИЛА, окрену сређивању стања у самој држави. Са њоме је имао пет синова, и то: ГОЈИСЛАВА, МИХАЈИЛА, САНГАЧУ, РАДОСЛАВА и ПРЕДОМИРА. По старом СРБском обичају раздијели земљу синовима на управу, а ОН остаде врховни ГОСПОДАР.
- ГОЈИСЛАВ и ПРЕДИСЛАВ, добише на управу: Требиње и Грбље, - МИХАЈЛО; доби на управу: Обливну, Папратњу и Црмницу, - САНГАЧА; доби на управу: Горску Жупанију или дан. Горњи Дукађин (Васојевићи и Метохија - део њен), југозападно од ПРИЗРЕНА, Купресник и Борице,и - РАДОСЛАВ; доби на управу: Луку, Подлужје, дан. Кичевска нахија са околним земљама Дибарској, Охридској, Прилепској, Велешкој и Скопској нахији Праве СРБије, и још једну Жупу и град БУДВУ.
По смрти ВОЈСЛАВА I наследи га на престолу, по старини, најстарији син ГОЈИСЛАВ, који због болешљивости не могаше сам владати, те заједно са њим владаше његова мати НЕДА. Карта исцртана по читању текста пронађеног извора, а не по бечко-берлинској школи, као што је дата карта из "Историје СРБа" Ст. Станојевића, изд. Београд 1904. год. Границе су се стално померале због ратова који су вођени врло учестано, тако нема баш поузданих и сталних граница. Тако је и дошло до апсурдне ситуације, да је царство много мање и немоћније од њених некадашњих жупа и бановина.
32. НЕДА I и ГОЈИСЛАВ I Војислављев ДРВЕНАРОВИЋ XXXII владали од (1055 -1057 године)
А. 45. владаоц СРБски, владао-ла је свега 2 године. ГОЈИСЛАВА болна и немоћна на постељи убију, као и брата му малога ПРЕДИСЛАВА, побуњени Требињци, под вођством некаквога Доманика, који је највероватније био мутивода и сплеткарош, цариградски, да се све ово сруши што је Велики цар ВОЈИСЛАВ I створио из ничега за ово кратко вријеме од петнајестогодишњс владавине његове. Остала браћа прогнају овога и умире Требињце оставивши им САНГАЧУ да овај уреди стање по њиховом одласку. Но и САНГАЧА мораде убрзо да побегне да не би прошао као његова браћа, почивша, од истога сплеткароша. Браћа ce договоре те уступе Требиње РАДОСЛАВУ, да га овај очисти од тога Доманика и његових присталица, што овај то убрзо и учини. Те по реду се зацари следећи син МИХАЈИЛО I Војислављев II.
*
33. МИХАЈИЛО I Војислављев II ДРВЕНАРОВИЋ XXXIII владао од (1057 -1073 године)
А. 46. владар СРБски, владао свега 16 година. ОН наследи трагично погинулу браћу, а Грци све чињаше да му се додворе и преваре, као што су то досада много пута чинили. Тако му даваше разноразне титуле, као нпр. "Протоспатарија", као и друге глупости и гадости су чињели, па су му чак и неку цареву рођаку подметнули за жену. МИХАЈИЛО I je од своје прве жене имао седам синова, и то: ВЛАДИМИРА, СРЂА, ПРИЈЕСЛАВА, ЗАРИЈУ, ГАВРИЛА, МИРОСЛАВА и БОДИНА. А од Гркиње доби још четири сина, и то: ДОБРОСЛАВА, ПЕТРИСЛАВА, НИЋИФОРА, и ТЕОДОРА. Свима по старом СРБском обичају подијели земљу на управу а пошто му то би мало он од свога рођенога брата РАДОСЛАВА оте његову земљу, па за то недело буде тешко кажњен, тако сурово као нико никада. Сви му синови помреше без порода, сем: ВЛАДИМИРА, БОДИНА И ПЕТРИСЛАВА.У међувремену Бугари одушевљени младим краљевићем БОДИНОМ, затраже од цара МИХАЈИЛА I да им да младога краљевића за свога КРАЉА, и да их он поведе у борбу за ослобођење Бугарске од грчког јарма. МИХАЈИЛО I им изађе радо у сусрет, те Бугари зацаре БОДИНА и назову га ПЕТРОМ. БОДИН или ПЕТАР I МИХАЈИЛОВ ДРВЕНАРОВИЋ I у Бугарским земљама, онда подиже народ на устанак против Грка. У директном судару их БОДИН I разби, али га цариграђани на превару ухвате и заробе и одведу у АНТИохију у заточење 1073 године. Не убише га јер су се бојали освете СРБа. Он ту остаде све док га стриц РАДОСЛАВ II не ослободи сужанства. Цар МИХАЈИЛО I умре 1073. године и би погребан у цркви Св. Влаха у ДУКЉИ.
*
34. РАДОСЛАВ II Војислављев III ДРВЕНАРОВИЋ XXXIV владао од (1073 -1089 године)
А. 47. цар СРБски, владао је свега 16 година. Запамћен је као изузетно благ и тих владар. Ослободи свога синовца БОДИНА из сужањства грчког и да му за уживање жупу Будванску, као и сам град БУДВУ, онда жупу Грбаљску са градом ГРБЉЕМ. Но незахвални БОДИН се дигне на стрица и добротвора свога и прогна га са пријестола. Тако РАДОСЛАВ насилно и неблаговремено оде са пријестола за Требиње, где живљаше до своје смрти, и где би погребан. Иза себе остави осам синова и четири шћери, и то: БРАНИСЛАВА, ГРАДИСЛАВА, ХВАЛИМИРА, СТАЊЕГА, КОЧОПАРА, ГОЈИСЛАВА, ДОБРОСЛАВА И ПИЗЕЊКА. А најстарији син му БРАНИСЛАВ, је имао шест синова: ПРЕДИХЊУ, ПЕТРИСЛАВА, ГРАДИЊУ, ТВРДИСЛАВА, ДРАГИЛА, и ГРУБИШУ или ГРУБЕШУ.
*
35. БОДИН I Михајлов ДРЕВЕНАРОВИЋ XXXV владао од (1089 - 1100 године)
А. 48. цар СРБски, владао је свега 11 година. Чим је ступио на престо народ му се покори и призна га за свога цара. То не учинише синови стрица му РАДОСЛАВА II, као и његови унуци, те велику штету народу СРБском наносише сталним трвењем и неслогом и нетрпељивошћу према БОДИНУ I. Та је штета за народ СРБски трајала толико дуго док их Архиепископ Барски не измири. А звао се је ПЕТАР. Онда БОДИН скупи војску и покори Велико Жупанство РАШКО, и да се више не би силили, раздијели га на два жупанства:
- Сјеверно Жупанство РАШКО: је захватало све земље СРБске на југо-истоку од реке Лабе - Јужно Жупанство РАШКО: је захватало све земље СРБске, од реке Лабе па до ДУНАВА и САВЕ.
За жупана Северног Жупанства РАШКОГ, постави некога ВУКАНА (СТЕФАНА). За жупана Јужног Жупанства РАШКОГ, постани неког МАРКА. У међувремену БОДИН I освоји и БОСНУ, те је даде некоме СТЕВАНУ на управљање, тако исто освоји и област ДРАЧКУ од Кармана, насљедника Роберта Гвискара, који је умро 1085 године. На наговор своје жене Јаквинте, БОДИН свеза и у тамницу баци браћу БРАНИСЛАВА и ГРАДИСЛАВА, као и синове овога, онда ПРЕДИХЊУ, а који су му дошли у госте у СКАДАР, где му је била престолница, по његову позиву. Тако да зла крв у породици опет проради, те се они и побише међусобом, и у једној битци КОЧОПАР убије неког рођака Јаквинтиног. Због тога ова вештица наговори БОДИНА те овај поби све сужње што их је држао у тамници, и то уради пред стенама градским ДУБРОВАЧКИМ, где су се били склонили и остали његови рођаци од њега и Јаквинте. Он не одступаше од опсаде ДУБРОВНИКА док се и један његов рођак налазише у њему. Они одоше прво за СПЉЕТ, а из овога у АУЛИЈУ, а из ове у Цариград. Тада се ДУБРОВНИК преда БОДИНУ, што Он не искористи да се граду освети, но га још сустиже грижња савести, за почињене злочине према рођацима својим, и ускоро умрије, не опростивши самоме себи, за то што је чинио.Са Јаквинтом, шћери барскога војводе АРЛИРА, је имао четири сина, и то: МИХАЈИЛА, ЂУРЂА, АРЛИРИЦУ, и ТОМУ. БОДИН је један из плејаде великих СРБских царева, који се појавише и владаше на овијем просторима. Био је изузетан војсковођа, и бојали су га се и Бугари, и Грци и сви остали који би му се замерили. Био је и велики градитељ, јер је подизао цркве и манастире, и давао им повеље и хрисовуље и тако их обезбеђивао. Онда је водио и преписку са свом Европом, и то на латинском, грчком и СРБском. Водио са папама личну преписку, но му све то ништа не вредоше, када није успио да доведе у ред своју злу жену Јаквинту, те народ СРБски почне и њега не вољети због неваљаштва жене му. Из разлога тога не хтедоше ни његова сина и Јаквинтинога, на престо да изаберу, МИХАЈИЛА, него се договоре и тајно доведу из Цариграда и поставе за цара ДОБРОСЛАВА II Бранисављева сина. То не урадише из неке мржње према великом цару БОДИНУ I Михајловом Дрвановићу XXXV већ из мржње према Јаквинти, која не заслуживаше да буде на пријетолу СРБском народу.
*
36. ДОБРОСЛАВ II Бранислављев ДРВАНОВИЋ XXXVI владао од (1100 -1102 године)
А. 49. цар СРБски, владао свега 2 године. Његова владавина би запамћена по заиста хрђавом владању и понашању према онима који га кришом доведоше, према народу, тако да не оправда народни избор за цара. Остала браћа и родбина се са дозволом Грчкога цара, извезу за ДРАЧ. ТОМИСЛАВ се овде настани са синовцима, где се и ожени и окући. КОЧОПАР оде Великом Жупану РАШКОМ - Јужноме, и у договору са овиме удари на ДОБРОСЛАВА II. Сударили су се на реци БИСТРИЦИ код Призрена. Противници цареви, заробе цара и одведу га у РАШКУ. Онда њих двојица, КОЧОПАР И ВЕЛИКИ ЖУПАН РАШКИ ВУКАН, заузму све цареве земље и изврше деобу земаља. По деоби КОЧОПАР добије ЗЕТУ, а ВУКАН све остале земље. Тада наста велика омраза међу њима, те КОЧОПАР сазнавши да му Вукан ради о глави, остави ЗЕТУ и оде БОСАНСКОМЕ БАНУ, где се и ожени његовом шћери. Босански Бан СТЕФАН их благосиља и даде му војску да ратује за њега, јер је овај био познат као велики јунак. Но судбина му не беше наклоњена те ОН погибе у једноме боју код Лијевна. Тако пошто народ опет оста без свога изабранога цара, по старом обичајном праву СРБскога народа, скупи се на пољима ДУПЉАНСКИМ, око дан, ГОСТИВАРА, и изабере за цара ВЛАДИМИРА сина МИХАЈИЛОВОГ!
*
37. ВЛАДИМИР III Михајилов ДРВАНИЋ XXXVII владао од (1102 -1114 године)
А. 50. цар СРБски, владао свега 12 година. За разлику од цара РАДОСЛАВА, потпуно је оправдао народно поверење и народни избор начињен на стародревном СРБском САБОРУ. Управљао је благо и праведно, тако да СРБија и СРБски народ процвета под његовом управом, а све своје прогнате рођаке позва назад у земљу, и свакоме подари комад земље на управљање и уживање. Оженио се шћери Јужно-Велико РАШКОГ Жупана ВУКАНА, те му по венчању таст ВУКАН, посла као поклон, у РАСИ заточеног ДОБРОСЛАВА II. Но ВЛАДИМИР бојећи се овога, јер му је знао ћуд, нареди да се он и даље држи у тамници сматрајући да је тако боље и за државу, и за народ, као и за њега самога. Да је био у праву потврђују следујушчи догађаји: Јаквинта сазнавши где ДОБРОСЛАВ II тамнује, искористи његову неопрезност и несмотреност, мисли се на ВЛАДИМИРА III те га отрује, а ДРАГОСЛАВА спасе тамнице и закалуђери у цркви С. Влаха и Срђа, и тако силом натури народу СРБском цара, свога другога сина ЂУРЂА.
38. ЂУРАЂ I Бодинов ДРЕВЕНАРОВИЋ XXXVIII владао од (1114 -1117 године)
А. 51. цар СРБски, владао свега 3 године. Није се прославио ни као владар ни као човјек, јер наследи мајчину злу крв. Чим ступи на престо на превару похвата и утамничи све своје рођаке, сем БРАНИСАВЉЕВИХ синова, који побегну у ДРАЧ, стрицу ГОЈИСЛАВУ, Ђурађ је успео да ухвати чак и ГРУБЕШУ и да га затамничи у Скадарску тамницу. На то ГОЈИСЛАВ измоли од Грчког цара Кало Јована КОМНЕНА војску, те удари на Ђурђа не би ли спасао родбину заточења. Одсудни бој се збио под зидинама града СКАДРА, у којој Ђурађ изгуби готово сву војску, а он се једва спаси побегавши са малом дружином. Победилац уђе у Скадар са војском и триумфално ослободи заточеног ГРУБЕШУ из тамнице.
*
39. ГРУБЕША I Бранислављев II ДРВАНОВИЋ XXXIX владао од (1117 -1124 године)
А. 52. цар СРБски, владао свега 7 година. ГРУБИША или ГРУБЕША владаше под очигледним грчким упливом, јер се осећао обавезним зато што га они ослободише и поставише за цара. Али не би био СРБин ако се не би полако осамостаљивао што ОН и учини, када га изненада из РАСИЈЕ нападне Ђурађ, побиједи га код БАРА, и насилно се опет прогласи царем СРБским. ГРУБЕШУ I сахране у САБОРНОЈ ЦРКВИ СВ. ЂОРЂА у Бару.
*
40. ЂУРАЂ I Бодинов ДРВЕНАРОВИЋ XL владао од (1124 -1143 године)
А. 53. цар СРБскп, владао свега 19 година. За владање употреби оно што је и могао највише да наслиједи од своје мајке, зле Јаквинте, па опет употреби лукавство да домами своје рођаке, и то: ТВРДИСЛАВА и ДРАГОЈЛА, којима да добре земље и градове на управу и уживање. За њима се не полакоми и превари ГРАДИЊА, који се био оженио у РАСИЈИ и страшан био цару. Ђурађ онда скупи велику војску и крену на ГРАДИЊУ, побије га и отме му РАШКУ, коју да затим на управу Урошу. ГРАДИЊА са својим синовима: РАДОСЛАВОМ, ВЛАДИМИРОМ, и ЛОБАРОМ побегне за ЗЕТУ, брату ДРАГОЈЛУ, који је истина био веран цару Ђурђу I али ни своју корист није заборављао. ГРАДИЊА у ЗЕТИ доби још неколико синова: ПРВОСЛАВА, ГРУБЕШУ, и СИРАКА. Видевши да ови лијепо живе, цар ЂУРАЂ побоја се њихова напредовања, те ухвати на превару Драгојла и Михајила, синове цара ВЛАДИМИРА, те их баци у тамницу. Када то виде ГРАДИЊА, шта Ђурађ ради, измакне се из земље и удари на Ђурђа уз помоћ Грка који су били увијек спремни да помогну СРБску неслогу. Грчком војском је командовао војвода ПРИГОРД, и она дође до градова БАРА и ВРАЊИНА. Но тада овога војводу смене и дође други војвода АЛЕКС, са новом војском, те опколи Ђурђа I. Овај претрпевши пораз, побегне за АВЛОНУ, где се и предаде. Окована га Грци одведу у Цариград, где и умре и буде погребан. Овај цар Ђурђе ће бити исти онај цар Загорски и Епирски у Љетопису попа ДУКЉАНИНА, као и старо СРБским, који се помиње, да је владао у доба НЕМАЊЕ! А звао се: И СРБски, и словенски, и Епирски. У љетописима Старо СРБским и града Епира или Пирота, краљ или цар Ћурађ, са којим је не само НЕМАЊА ратовао, него и његов син СТЕФАН ПРВО и ПРАВО ВЕНЧАНИ, војевао, надбио га је и узео му све ЗАПЛАНИНСКЕ земље (а из Шар-планина) на југу и истоку, све од Нишаве до Вида, реке ИСКРЕ, Старе планине, Риле, до границе Маћедоније и ТЕСАЛИЈЕ!
*
41. ГРАДИЊА I Бранислављев ДРВЕНАРОВИЋ XLI владао од (1143 -1154 године)
А. 54. цар СРБски, владао свега 11 година. Трудио се да поправи поремећено стање у СРБији и СРБским земљама и да поврати пређашњу славу. Зато позове рођаке да се врате у земљу, и да заједно владају.
42. РАДОСЛАВ III Градинин ДРВЕНАРОВИЋ XLII владао од (1154 -1160)
А. 55. цар СРБски, владао свега 6 година. Све је покушавао не би ли наставио традицију својих предака, но му то не пође за руком. Ишао је чак и у Цариград да измоли, да учврсти своју власт пропадајућу. Но не успије умилостивити грчког цара МАНОЈЛА, да му овај помогне. Лукави Грк је играо на другу карту, те по пропасти СРБског царства и лозе ДРВЕНАРОВИЋА, Грчки цар подржа другога.
* * * * * *
Тако се распаде полако али сигурно СРБско царство, под лозом ДРВЕНАРОВИЋА, у којој владаше 42 СРБска цара и владара, што се зна да су оставили трага у животу СРБског народа.
Банство БОСНА је од смрти Великог Бана СТЕФАНА, постала потпуно независна, те се заувијек одвоји од своје МАТИЦЕ, од СРБије. А на Приморју, најСРБскији град, ЗАДАР, паде у руке Маџара, те се и њихов краљ крунише и као краљ ДОЉНЕ ДАЛМАЦИЈЕ, коју наши "научњаци" или умници (мало-), називају данас и хрватском ?! Што апсолутно није тачно, а да је глупост показује и римска карта из IV века, онда Птоломејева карта и други докази, по којима се нигде не види натпис који би одговарао имену те покрајине. Тако и та Покрајина оде Маџарима и католицима за дужи период. Не можемо рећи да су ДРЕВЕНАРОВИЋИ криви баш, што до овога дође али да су припомагали својим гложењем, трвењем, свађама и борбама за власт што у директној, што у побочној лози, е то морамо прихватити као чињеницу.